Yeniden Sizlerleyiz!

10.Yıl

  • Bahattin Arıcı
  • 4 views
  • Kasım 12, 2009
  • 1
  • 2

Sun Virtualbox vdi çoğaltmak

Benim gibi sanal sistemler üzerinde deneme yapan biriyseniz; kurup ayarladığınız sistemlerin kopyasını alır ve aynı anda birden fazla sistemi çalıştırmak isteyebilirsiniz. Sistemler aynı olunca tekrar tekrar kurmak yerine birini tamamen kurar, bunun kopyasını alırsınız. Bu yazımızda virtualbox üzerinde oluşturduğunuz sistemi çoğaltmayı görelim.

Virtualbox kopyala yapıştır mantığı ile vdi dosyalarını çoğaltmanıza izin vermiyor. Bunun yerine oyunu kendi kuralları ile oynatıyor.

virtualbox-vdi-cogaltma-01

cd\prog*\su*\vi* komutu ile

ana klasördeki prog* ismi prog ile başlayan gerisi önemli olmayan klasöre giriş yapıyorum. Burada harf sırasına göre önce program files geldiği için otomatik olarak program files klasörüne giriyor.

Sırasıyla program files\sun\virtualbox klasörlerine giriyor. Yazılımımız burda.

VBoxManage clonevdi c:\virtualbox\debian-1.vdi c:\virtualbox\debian-2.vdi komutu ile vdi dosyamızı çoğaltıyoruz.

VBoxManage virtualbox ile ilgili farklı işlemler de yapmanızı sağlıyor. Biz şu anda clone (çoğaltma) işini yapıyoruz.

clonevdi adından da anlaşılacağı gibi vdi çoğaltma parametremiz

c:\virtualbox\debian-1.vdi c:\ altında virtualbox klasöründeki debian-1.vdi dosyası ile işlem yaptığımızı gösteriyor. Bendeki sanallaştırma dosyaları bu klasörde sizde c:\document and settings\Kullanıcı Adınız\.VirtualBox\ altında olabilir!

c:\virtualbox\debian-2.vdi ile de kaynak debian-1.vdi dosyamızın yeni yerini ve yeni dosya ismini giriyoruz. Debian-2.vdi adında bir dosyaya çoğaltma işlemini başlatıyor.

virtualbox-vdi-cogaltma-03

Çoğaltma işlemimiz gerçekleşti.

 virtualbox-vdi-cogaltma-02

VirtualBox menüsünden Virtual Media Manager menüsüne girdiğimizde vdi dosyalarını düzenlediğimiz pencere geliyor. Buradan Add ile yeni çoğalttığımız vdi dosyamızı ekleyebiliriz.

  • Kasım 12, 2009 tarihinde yazıldı.
  • 1 yorum yapıldı.
  • 2

Yazar: Bahattin Arıcı


Tüm Yazılarına Git

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?