Yeniden Sizlerleyiz!

10.Yıl

 • Bahattin Arıcı
 • 10 views
 • Kasım 19, 2009
 • 4
 • 3

VMware workstation network yapısı

VMware workstation sisteminize kurdunuz. Sunucu olarak veya client olarak içine sistem kurmak istiyorsunuz. Fakat bu kurduğunuz sisteme ulaşmak istiyorsunuz. Yada birden fazla ethernet kartınız var. Bunları sadece belli sanal ethernet kartlarıyla konuşturmak istiyorsunuz. Bu yazımızda bu gibi sorulara cevaplar arıyoruz.

vmware-workstation-network-ayari-12

Sistemimize pfsense linux sistemini kurduğumuzu düşünelim. eth1 Wan bacağımız, eth0 lan bacağımız olacak. Biz de burada eth1’in adsl üzerinden ip almasını istiyoruz. Yani dhcp üzerinden otomatik ip, eth0’ın ise sadece lan tarafında bağlı olmasını fiziksel olarak ta ayrılmasını istiyoruz. Yani hiçbir fiziksel bağlantı olmayacak.

vmware-workstation-network-ayari-01

Adsl modemimizin ipsi 192.168.2.1. Bu durumda wan tarafının da 192.168.2.x grubundan bir ip alması gerekir. Fakat bakıyoruz sistemimize. Wan tarafının aldığı ip 1921.68.127.x grubundan. Ayrıca bunu dhcp den almış.

Sistemimizi kontrol edelim.

vmware-workstation-network-ayari-02

VMware altından Virtual Network Editor programını başlatıyoruz.

vmware-workstation-network-ayari-03

Şu anda VMNet0 kısmımız Bridge modunda. Bridge Automatic olarak ayarlanmış.

vmware-workstation-network-ayari-04

Automatic setting kısmına girip bakıyoruz. Köprüleme olarak Realtek ve Virtualbox var. Bu demektir ki; ben hangi ethernet kartını ayarlarsam bunun üzerinden ağa bağlanacak. Yani Realtek seçili ise realtek üzerinden internete çıkacak ve o ağda nasıl bir bağlantı yapıyorsa aynısı sanaldaki VMNet0 bağdaştırıcısı için de geçerli olacak.

vmware-workstation-network-ayari-05

Ben bu şekilde yapmıyorum. Çünkü iki ethernet kartım var. Bunları sanal ve fiziksel bağlantıları birbirlerine köprülemek istiyorum. Yani VMnet0 kartımı Realtek olarak VMnet1 ethernet kartımı da Virtualbox olarak bağlamak istiyorum.

Kurduğum pfsense üzerinden düşünürsem, Wan tarafı (le1) adsl olan kısmımı Realtek<->VMnet0 ile, Lan (le0) tarafını Virtulbox <-> VMnet1 ile bağlamış oluyorum.

Evet aradığımız şey buydu galiba!

 • Kasım 19, 2009 tarihinde yazıldı.
 • 4 yorum yapıldı.
 • 3

Yazar: Bahattin Arıcı


Tüm Yazılarına Git

Yorumlar (4 Yorum)

 • Pero yazmış:

  oncelikle tesekurler, tamamini okudum ama aradigim sorunu cevabini bulamadim. Vmware uzerine BT4 kurdum ama internete baglandigimda wfi gormuyo yani kablolu ag gibi baglaniyo kisacasi Vmware uzerinde kurdugum BT4’le nasil wireless’i kullanirim?

  • Şimdilik cevap usb wireless kart alıp sanala usb cihaz olarak göstermek. Gerçek makinede tanıtmanıza gerek yok gibi. Sadece kartı sanala tanıtabiliyorsunuz. Uygun fiyatlı usb wireless kartlar var.

 • Pero yazmış:

  PC’de Wireless var BT5 kullandigimda aktiv ama gelki BT4 acdigim’da soylediyim gibi oluyo…

  • Bilgisayarda takılı olanlar kablolu olarak gözüküyor. Ancak USB wireless takarsanız vmware altında kablosuz görebilirsiniz gibi gözüküyor şu anda. Piyasada 20-30 TL arasında var bildiğim kadarıyla.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?