Yeniden Sizlerleyiz!

10.Yıl

  • Bahattin Arıcı
  • 2 views
  • Haziran 9, 2009
  • 0
  • 1

pfSense ağ bağlantısını kontrol etmek

pfSense kurulumu yaptık. Herhangi bir problemle karşılaşmadık. Fakat ne web arayüzüne ne de modeme ulaşabiliyoruz. Önce kontrol etmemiz gerekir.

pfsense üzerinde istediğimiz cihazlara ping atmamızı sağlayan menümüz mevcut. Bu şekilde ağda bir problem varsa buradan kontrol edebiliriz.

pfsense-ag-kontrol-01

Sistemden de görüldüğü gibi pfsense sistemimizde LAN : 192.168.0.100, WAN: 10.0.0.20. Bunlar pfsense’nin aldığı ip adresleri. Yani yerel ağımız 192.168.0.x gurubundan, modemin olduğu ağımız da 10.0.0.x grubundan olmalı. Öncelikle bunu kontrol edelim.

Kendi ip mize ve modem ipmize baktıktan sonra iplerde problem yoksa ping atmaya başlayabiliriz.

Ping atmadan önce modemde veya terminalde ping atmamızı engelleyen güvenlik duvarı varsa bunları geçici olarak kapatalım.

pfsense-ag-kontrol-02

7. seçeneğe girelim. Benim kullandığım pc’nin ip adresi 192.168.0.50. Buraya ping atıyorum. Görüldüğü gibi 3 tane ping sağlıklı bir şekilde gitti. Ping sürelerini verdi.

pfsense-ag-kontrol-03

Tekrar 7. Seneneğe giriyorum. Bu defa da adsl modeme ping atıyorum. Onun ipsi 10.0.0.1. O da sağlıklı bir şekilde ulaşıyor.

pfsense-ag-kontrol-04

Eğer bir problem olsa yukarıdaki gibi 100% paket loss (kayıp) hatası verirdi. Ben burda olmayan bir ip adresi verdim. Bu hatayla karşılaştım.

Benim karşılaştığım diğer bir hataysa anakart üzerindeki pci bağlantılar veya ethernet kartlarının irq ayarlarından kaynaklandı. BUnda yapacak çok fazla bir şey yok. Ya ethernet kartını taktığınız pci yuvasını değiştirip bir alta veya bir üste takın yada bios’a girip “Reset confugiration data : yes” yapacağınız yeri bulun. Bu irq ları sıfırlıyor. Tekrar ayarlıyor.

Bu şekilde bir problemle karşılaşmıyorsa pfsense sistemimize LAN ip’si üzerinden ulaşabilmemiz gerekir.

  • Haziran 9, 2009 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 1

Yazar: Bahattin Arıcı


Tüm Yazılarına Git

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?