Yeniden Sizlerleyiz!

10.Yıl

  • kaptan54
  • 3 views
  • Ocak 8, 2010
  • 0

Pencil Mod Nedir? Nasıl Yapılır? Zararı Varmıdır?

Günümüzde overclock ile uğraşan birçok insan artık stok voltajlı overclock ile yetinmeyip daha fazla voltaj artırarak daha fazla overclock yapma yoluna gitmekte ya da bunu talep etmektedir. Özellikle bu aralar sıkça duymaya başladığımız pencil mod denilen kalemle karalama uygulaması hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

PENCIL MOD NEDİR NERELERE VE NASIL UYGULANIR?
Tamamı ingilizce olan kelimeler aslına kalemle direnç karalamadan başka bir uygulama değildir..
Başta bu yöntem birçok donanımcı tarafından yadırgansa da en güvenilir ve en ucuz voltaj artırma yöntemi olarak gözükmektedir.Pencil mod uygulanan direnç genelde voltaj düzenlemesinde kullanılan bir entegrenin harici parçası konumunda olup kalemle karaladığımız sürece direnç değeri düşecek ve dolayısıyla direnç düşeceğinden entegre üzerinden geçen voltaj değeri artacaktır.

PALIT 8600GT SONIC+ PENCIL MOD UYGULANMASI
kartın yapısına göre değişkenlik gösteren direncin üzerine hb yada 2b kur?un kalemle karalama yapılarak direnç değeri belli bir değere kadar düşürülmesi amaçlanmıştır.
1. adım uygulanacak direnci tespit etmek örnekte palit 8600gt sonic+ pencil modu yapılmıştır.

2. adım mod uygulanacak direncin standart değerini avometre aracılığı ile tespit etmek, burada kullandığımız kartın direnci 582 ohm olarak ölçülmüştür.

3. adım direnci karalama

4. adım karaladığımız direnç değerini ölçüyoruz ve direnç de?eri 471 ohm olarak ölçülüyor.

5. adım voltaj ölçümü standart voltaj de?eri 1.45 v olan kart?m?z modlandıktan sonra boşta iken 1.73 v olarak ölçülüyor

burada direnci karalama yöntemi ile düşürürken yanınızda avometre yada multimetre bulundurmanız gerekmekte çünkü direnci gereğinden fazla karalama neticesi kart aşırı voltajdan zarar görebilirse de yapılan işlemde fiziksel bir müdahale olmadığından kartınız garanti dışı kalması söz konusu olmayacaktır bu yüzden birçok kişi bu yöntemi uygulamaktadır.

Pencil vdrop mod
Vdrop mod nedir bundan kısaca bahsetmek gerekirse genellikle anakartlarla ilgili bir durumdur.
biosunuzdan voltaj artırdığınızda biostan işlemci voltaj değerini 1.45 V olarak ayarladınız fakat gerçekte avometre yada bios tan okuduğunuz değerde gerçek işlemci voltajının 1.35 v olarak okudunuz işte o zaman anakartınızda drop denen durum ortaya çıkmış demektir vede stabiliteyi etkileyen bir durumdur.
işte bu durumda yapılacak 2 yöntem vardır.
1. si elinize ayarlı direnç ve havyayı alıp “hardmod” denilen fiizksel müdahale yoluyla duruma müdahale etmek diğeride ilgili direnci belirli bir değere kadar karalayarak dropu minimuma indirmek.

NOT: yapılan karalama işlemi bir süre sonra işlevini yitirebileceğinden karalanan direnç elektrik bandı ile kapatılması tavsiye olunur yalnız bant dirence temas etmemesi gerekmektedir

  • Ocak 8, 2010 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.

Yazar: kaptan54


Tüm Yazılarına Git

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?