• Bahattin Arıcı
  • 0 views
  • 28 Ekim 2009
  • 0
  •  

WordPress Tema Yapısı 6e: Widget (Bileşen) Özelleştirme

Bu bölümde sidebar (kenar çubuğu) kısmında yaptığımız widget (bileşen) özelliklerini temamızın görünüm > bileşenler kısmından özelleştirmeyi ayarlıyoruz. Önceki derslerimizde yaptığımız widgetler sabit kalıyor. Bu dersimizde yapacağımız özelliklerde bu bileşenleri tema özelliklerimizden değiştirmeyi aktif hale getiriyoruz.

1. Adım

functions.php dosyası oluşturuyoruz. functions.txt dosyasının içeriğindekileri bu functions.php dosyamızın içine yapıştıralım. Dosyamız oluşturduğumuz tema klasörünün içinde index.php ile aynı klasörde olması gerekir.

wordpress-tema-yapisi-06e-01

2. Adım

Sidebarı (Kenar Çubuğunu) Bileşen değiştirebilme Özelliği Kazandırma

Sidebarımızdaki ilk <ul> altına kodlarımızı yerleştiriyoruz.

<?php if ( function_exists(’dynamic_sidebar’) && dynamic_sidebar() ) : else : ?>

wordpress-tema-yapisi-06e-02

Şimdi de bu <ul> etiketine bağlı olan </ul> etiketine gidiyoruz. Bu aşağıdaki </div> etiketinin üstünde bir yerde olmalı.

wordpress-tema-yapisi-06e-03

buraya <?php endif; ?> kodumuzu yerleştiriyoruz. Bu endif fonksiyonu, yukarıda if fonksiyonu vardı. Bunu kapatmak için kullanıyoruz.

index.php mizi kaydedelim. Şimdi yönetim panelinden bileşenleri ekleyip çıkarttığımızda artık sidebarın bundan etkilendiğini görebilirsiniz.

Kaynak: http://www.wpdesigner.com/2007/03/06/wp-theme-lesson-6e-widgetizing-sidebar/

Yazar: Bahattin Arıcı #administrator

1979 doğumluyum. Ortaokuldan beri bilgisayarla uğraşıyorum. Grafik, sunucu, donanım, overclock, pc modifikasyon, linux, network, web tasarım, programlama, bilgisayar formatlama :o) gibi işleri severek özenerek bezenerek yaparım. Potansiyel müşterilerimin dikkatine...
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ