• Bahattin Arıcı
  • 0 views
  • 14 Ocak 2010
  • 1
  •  

Windows Server 2008 DNS Forwarders

DNS Forwarders amacı adres ve ip eşleşmesi yapamadığı zaman bunu farklı dns sunucularına sorması işlemidir. Biz biz internet adresi yada bilgisayar adresi sorgusu yaptığımız zaman dns kendi üzerinde bu sorgulara cevap veriyorsa cevabı döndürecek. Cevap veremediği durumlarda bizim istediğimiz adreslere sorguları yönlendirecek.

DNS üzerinde sunucu adının üzerinde sağa basıp Properties seçeneğine geliyoruz.

Forwarders sekmesine geliyoruz. Edit ile sunucu adreslerini gireceğiz.

Çıkan pencerede bildiğimiz dns sunucularının ip adreslerini girebiliriz. Bu adresleri girdiğimizde sistem bu ip adreslerine karşılık gelen makine adlarını çözmeye çalışıyor.

Adres çözemediği durumlarda internet bağlantınız olmayabilir yada ağ geçidi yada ip adresleriniz ile ilgili bir sıkıntı olabilir.

Eğer ip adres çözümlemesi yapabilirse dns sunucularının adlarını doğru olarak girecek, işaret yeşil olacaktır.

Yaptığımız işlemlerden sonra sunucumuz dns isteklerini kendisi çözemezse yazdığımız ip adreslerine sorguları gönderecektir.

Yazar: Bahattin Arıcı #administrator

1979 doğumluyum. Ortaokuldan beri bilgisayarla uğraşıyorum. Grafik, sunucu, donanım, overclock, pc modifikasyon, linux, network, web tasarım, programlama, bilgisayar formatlama :o) gibi işleri severek özenerek bezenerek yaparım. Potansiyel müşterilerimin dikkatine...
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 1 YORUM YAPILMIŞ

    emre 01 Aralık 2010 - 11:47

    dns forwarders, windows server ve ardından dns kurulumundan sonra mutlaka yapılması gereken bir iş midir?