Yeniden Sizlerleyiz!

10.Yıl

  • Bahattin Arıcı
  • 3 views
  • Mayıs 22, 2009
  • 0

Virtual Box’ta yeni host ekleme

Önceki yazımızda virtualbox’ı sisteme kurmuştuk. Çok fazla detaylı bir kurulum bilgisi zaten gerekmiyor. Bu yazımızda sanal sistem oluşturmayı okuyacaksınız.

vbox-host-ekle-01

Ana ekranımızdaki New butonuna basarak işlemi başlatıyoruz.

vbox-host-ekle-02

Buraya sanal sistemin görünecek adını yazıyoruz. Burası bir nevi açıklama diyebiliriz. Alttaki listeden de sistemin hangi işletim sistemi olacağını belirliyoruz. Gördüğünüz gibi liste epey kalabalık. Sadece microsoft ürünleri de yok. Diğer işletim sistemleri de mevcut.

vbox-host-ekle-03

Ben burda pfsense kurulumu yapacağımdan dolayı BSD altyapısı olan FreeBsd işletim sistemini seçtim.

vbox-host-ekle-04

Bellek miktarını da belirledikten sonra Next diyoruz.

vbox-host-ekle-05

Geldik disk seçimi ekranına.

Burda “Boot Harddisk…” seçeneği diskin açılış diski olacağını gösteriyor.

Yeni disk oluşturacağımız için “Create New Harddisk…” seçeneğini seçiyoruz. Daha önce oluşturduğumuz bir diski ilave etmek istiyorsak “Use Exiting…” seçeneğini seçmemiz gerekirdi.

vbox-host-ekle-06

Bir önemli konu olan disk yapısı bölümümüz. Buradaki “Dynamic expandin…” seçeği diskin sıfır mb ile başlayıp veri eklendikçe büyüyeceğini gösteriyor. Diskte yeterli yer yoksa veya bekleme zamanınız yoksa bunu seçebilirsiniz.

“Fixed-size…” seçeneği ise disk büyüklüğü kadar yeri sabit diskinizden alıp götürüyor. Bunu iki sebebi olabilir. Diskinizde bir kere bu yeri işgal edip daha sonra disk doldu uyarısı gelmemesi için. Ya da performansa etkisi olduğu için

vbox-host-ekle-07

Burda sanal makine için kullanacağımız disk dosyası için isim veriyoruz. Ayrıca ben 2gb bir yer ayırdım. pfsense için yeterde artar bile :o)

vbox-host-ekle-08

Disk oluşturmayı tamamladı.

vbox-host-ekle-09

Sanal sunucu oluşturma işlemimiz bu kadar. Bundan sonra sanal sunucu üzerindeki cd-rom, disket sürücü, ses kartı, usb gibi cihazları tanıtma işlemimiz var.

  • Mayıs 22, 2009 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.

Yazar: Bahattin Arıcı


Tüm Yazılarına Git

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?