Yeniden Sizlerleyiz!

10.Yıl

 • Bahattin Arıcı
 • 6 views
 • Aralık 16, 2009
 • 1
 • 2

pfSense DHCP Server Kurulumu

Bu yazımızda pfSense üzerinde kullanıcılara ip adreslerini otomatik olarak dağıtmak için DHCP Server ayarlarını anlatıyoruz.

pfSense-DHCP-Server-Kurulumu-01

Services > DHCP Server menüsüne giriyoruz.

pfSense-DHCP-Server-Kurulumu-02

Enable DHCP Server on LAN interface ile DHCP Serverı aktif ediyoruz. Bu Lan tarafındaki kullanıcılara hizmet verebileceğini söylüyor.

Deny Unknown Client tanımlanmayan kullanıcılar için ip dağıtma özelliğini kapatıyor. Sadece bizim tanıttığımız kullanıcılar ip alabilirler.

Range IP dağıtılmaya başlanacak ilk ip ve dağıtılacak son ip adresini giriyoruz.

DNS Server ise ağ ve internette makine ismi çözümlemek için gerekli sunucu adresini giriyoruz.

Gateway ile farklı bir ağ geçidimiz veya modemimiz varsa pfsense üzerine uğramadan buradan çıkış yaptırabiliriz. Çoğunlukla bu pfSense nin lan ip adresi olacaktır.

Pfsense üzerinde kullanıcılarımızı ağdan açılış (boot) yaptırabilmek için ayarlar da bulunuyor. Fakat bunları daha sonraki yazılarımızda ayrı bir konu olarak işleyebiliriz.

Defautl Lease time ile ip adresinin kullanıcı bilgisayarı ile ilişkisinin kesileceği süreyi gösteriyor.

Maximum Lease Time ile de eğer kullanıcı bu mac adresi ile giriş yapmazsa ve ip adresini bu süre sonuna kadar tekrar almazsa ip adresi bırakılıyor.

Save ile işlemleri kaydediyoruz.

pfSense-DHCP-Server-Kurulumu-05

Kaydettikten sonra Apply changes ile ayarlarımızı aktif ediyoruz. Sistem bu şekilde yaptığımız ayarları devreye sokuyor.

pfSense-DHCP-Server-Kurulumu-03

Verdiğimiz ayarları kullanıcı bilgisayarı almış. IP dağıtma işimiz problemsiz oluyor.

pfSense-DHCP-Server-Kurulumu-04

Verilen ip adresleri için Status > DHCP leases kısmından durum bilgisi alabiliriz. Burda hangi mac adresi hangi ip adresini almış. Ne zaman bu ip adresi boşa çıkarılacak gibi bilgiler bulunuyor.

 • Aralık 16, 2009 tarihinde yazıldı.
 • 1 yorum yapıldı.
 • 2

Yazar: Bahattin Arıcı


Tüm Yazılarına Git

Yorumlar (1 Yorum)

 • Nihat ALTINMAKAS yazmış:

  Merhabalar; elinize sağlık her zamanki süper bir makale. Sormak istediğim şu; Yanlış bilmiyorsam DHCP Server logları 3 gün tutuyor.(PFsense forumunda okumuştum) Bu süreyi uzatabileceğimiz bir conf. dosyası varmıdır? Tüm dhcp kayıtlarını syslog server’a ihtiyaç duymadan nasıl kayıt altına alabiliriz? Teşekkürler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?