Yeniden Sizlerleyiz!

10.Yıl

 • Bahattin Arıcı
 • 4 views
 • Mayıs 22, 2011
 • 4
 • 2

pfSense 2.0 Kurulumu

pfSense 2.0 yayınlanma adayı (RC) sürümünün kurulumunu bu yazımızda işliyoruz. pfSense ile neler yapabiliriz. Birkaç başlık halinde hatırlatırsak; güvenlik duvarı, proxy sunucu, içerik filtreleme, internet raporları, çoklu internet çıkışı, saldırı tespit, kablosuz ağ kontrolü, internet virüs tespiti, internet trafiğini izleme.

http://www.pfsense.com/ adresinden iso paketini indirip cd/dvd medyamıza yazıyoruz. İsterseniz sanal sisteminize de kurabilirsiniz. Sistemde artık sadece pfsense işletim sistemi olarak çalışacağı için diğer sistemler silinecek. Bundan dolayı kurulumu yapmak için sistemi pfSense ile açıyoruz.

Açılış sırasında  menüyle karşılaşıyoruz. Kısa zaman beklediği için ben kurulumlarda çoğu zaman burayı kaçırıyorum.

R Kurtarma  yöntemi

I Kurulum

C Çalışabilir CD ile açılış

seçeneklerinden oluşuyor. Biz kurulum yapacağımız için I ile devam ediyoruz. Burayı kaçırırsanız sistem C ile kendisi devam ediyor.

Konsol yani sunucu üzerinden yönetim paneli ile ilgili gereksiz ayarların olduğu seçenek karşımıza geliyor. Gereksiz diyorum. Çünkü biz tüm işlerimizi uzaktan yapacağız.

Accept these Settings

ile devam ediyoruz

Quick / Easy Intstall

ile hızlı ve kolay kurulumu seçiyorum. Burayı seçmekle pfSensenin ihtiyaç duyacağı disk alanını ve geçici dosyaların oluşturulacağı alanları kendisinin belirlemesini istedik.

Tüm diskin silineceği ile ilgili uyarıyı alıyoruz.

Kurulum başlıyor.

Kurulum bittikten sonra pfSense’nin çekirdek ayarlarına geliyor. pfSense’nin kurulu olduğu sistemdeki işlemci çift çekirdek ve yukarısı ise ilk seçeneği seçiyoruz.

Kurulum bitti. pfSense’yi yüklediğimiz cd’yi çıkartıp Reboot düğmesine basabiliriz.

Sistem yeniden başlayıp pfSense ile açılış yapacaktır.

 • Mayıs 22, 2011 tarihinde yazıldı.
 • 4 yorum yapıldı.
 • 2

Yazar: Bahattin Arıcı


Tüm Yazılarına Git

Yorumlar (4 Yorum)

 • Hasan yazmış:

  selam yazılarınız aydınlatıcı ve güzel,daha önceden yazdıysanız af ola, ben makinaya 3 ethernet kartı taktım,1wan olarak kullanacağım 2iç ağda lan olarak,3 cüyüde AP-accespoint bağlayacağım 3 cü kartı nasıl yapılandırmam grekiyor,3 cü ayak iç ağı görmeyecek şekilde,o kadar araştırdım bulamadım bulduklarımda benim anladığım lisanda değiller,network bilgim pek fazla değil bana görsel ve adım adım anlatabilirseniz size teşekkürü şimdiden borç bilirim.

 • hüseyin yazmış:

  bu pc ye pfsense kurmak istiyorum acaba kurabilirmiyim uyum sorunu yaşarmıyım sizin öneriniz nedir kurulum yapacağım yer öğrenci yurdu ve herkeze indirme kotası koyacağım herkez kendi kul. adı ve kendi şifresi ile bağlantı yapacak INTEL CORE I3 2100 3.10GHz (VGA) 3MB 1155p GIGABYTE P61A-D3 DDR3 SES+GLAN+USB3+LPT+COM 16X 4 GB DDR3 1333 MHz CL9 KINGSTON 60GB FORCE GT 2.5 SATA3 6Gb(555/495 MB/s)CORSAIR FRISBY FC-A2835B KULPLU mTOWER KASA 300W SAMSUNG 48XCDRW 22XDVDRW SATA SİYAH A4 TECH KR8372 Q PS/2 SİYAH SET

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?