• Bahattin Arıcı
 • 0 views
 • 22 Mayıs 2009
 • 19
 •  

pfSense kurulumu

Güvenlik duvarı olarak linuxta hazır paket olarak sunulan pfsense bu konumuz. pfsense kurulumunu basit bir şekilde inceleyelim.

pfsense-kurulum-01

Sistemin ana sayfası : http://www.pfsense.com/

İndirme Adresimiz : http://www.pfsense.org/index.php?option=com_content&task=view&id=58&Itemid=46

pfsense-kurulum-02

Benim indirdiğim versiyon 1.2.2 idi. Bu yazıdan sonra belki daha yenisi çıkmıştır. Gördüğünüz gibi 50mb lık bir güvenlik duvarı. Bu kuruluş için gerekli yazılımları barındırıyor. Diğer gerekli paketler internetten iniyor.

Neden RC sürümünü indirmedim? Bildiğim kadarıyla RC piyasaya çıkmadan önceki versiyon. Yani tam kararlı olmayabilir belki.

iso olması ise bilmeyenler için. CD veya DVD birebir kopyası olan image dosyaları. Bunlar olduğu zaman cd dvd ihtiyacı ortadan kalkıyor.

pfsense-kurulum-03

Bu ekranda hiçbir şey yapmıyoruz. Beklemek istemezseniz 1. seçip devam ediyoruz.

pfsense-kurulum-04

Bilgisayar donanımını tanıyor şu anda.

pfsense-kurulum-05

Ve tam anlamıyla kuruluma geldik. İlk sorduğu sanal ağ oluşturup oluşturmayacağımız. VLAN kısmına sonra değiniriz.

Burda “n” yazıp devam ediyoruz.

pfsense-kurulum-06

Yukarda gördüğünüz gibi iki ethernet kartı gözüküyor. Biz em0 olanı iç ethernet, em1 olanı dış ethernet yaptık. Buna göre aşağda ilk sorduğu LAN iç ethernet, WAN dış ethernet olarak bilgileri yazıp devam ediyoruz.

pfsense-kurulum-07

Farklı bir ethernet kartı tanıtıp tanıtmayacağımız kısmı optional  yazan yerde soruldu. Örneğin bir web serverımız varsa… Bu bilgilerimiz tamamsa y ile devam ediyoruz.

pfsense-kurulum-08

Bilgisayarımıza kurulum işlemleri için 99 seçiyoruz. HDD üzerine kurulum yapabilelim.

 

pfsense-kurulum-09

Sonunda mavi ekrana geldik. İlk pencerede klavye, ekran ayarları bulunuyor. Bunlar çok önemli değiller. İsterseniz klavye ayarını türkçe yapabilirsiniz. Accept the …  seçeğine basarak devam ediyoruz.

pfsense-kurulum-10

Install pfSense seçiyoruz. Diğeri makineyi kapatıp açıyor.

pfsense-kurulum-11

Kurulum yapacağımız disk seçili. Benim diskim 2 gb büyüklüğünde. Sanal sistem üzerine kurduğum için VBOX olarak ismi gözüküyor. Sizde bu hdd markası veya modeli olarak gözükecektir.

pfsense-kurulum-12

Diski formatlayıp formatlamayacağımızdan emin olmak istiyor. İsterseniz Skip diyerek format işlemini geçiyorsunuz.

pfsense-kurulum-13

Otomatik olarak disk silindir boyutu kafa sayısı gibi teknik bilgileri yazıyor. Bunlardan farklı bir disk bilgisi varsa ki eminim bunu çoğumuz bilmiyoruz. pfsense ye güvenip devam etmesini istiyoruz :o)

pfsense-kurulum-14

Verdiğimiz bilgilere göre diske format atacak. Buradan sonra diskte işlem yapacağı için neredeyse her şeyi iki defa sormaya başlıyor.

pfsense-kurulum-15

pfsense-kurulum-16

Diski formatlamayı başardı. Şimdi disk üzerinde bölümler oluşturacak. Dosyaların bulunacağı veya geçici dosyaların tutulacağı swap alanı gibi.

pfsense-kurulum-17

Ne kadarlık bir alan pfsenseye ayrılacak ve dosya yapısı ne olacak gibi bilgiler var.

pfsense-kurulum-18

Onaaaylıyorum.

pfsense-kurulum-19

pfsense-kurulum-20

pfsense-kurulum-22

Tüm bilgiler silinecek. Zaten yeni diski bölümlendirdik içinde bişey yok. Sil gitsin…

pfsense-kurulum-23

 

pfsense-kurulum-24

dosyaların bulunacağı alan /, geçici dosyaların bulunacağı alan swap olarak geçiyor. swap alanına 128mb ayırmış. Sizde farklı gözükecektir. Değiştirmek isterseniz buradan yapabilirsiniz.

pfsense-kurulum-25

En sonunda dosyalar kopyalanmaya başladı.

pfsense-kurulum-26

Dosya kopyalamsı bittikten sonra tek çekirdek ise 1. çift çekirdek ise 2. seçeneği seçiyoruz. Kurduğumuz sistem ekranı veya klavyesi olmayan bir sistemse 3. seçeneği seçiyoruz. Buna göre çekirdek güncellemesi yapılıyor.

pfsense-kurulum-27

Açılış için ilk sektörlere menü koyacak. Bununla ilgili hangi diske yapılaacğını soruyor. Bizde tek disk olduğu için bir tane gözüküyor.

pfsense-kurulum-28

Kurulum bitti. Makineyi kendisi kapatıp açıyor. İçerdeki cd yi çıkartmayı unutmayın. Bunan sonra ilk ayarlar var.

Yazar: Bahattin Arıcı #administrator

1979 doğumluyum. Ortaokuldan beri bilgisayarla uğraşıyorum. Grafik, sunucu, donanım, overclock, pc modifikasyon, linux, network, web tasarım, programlama, bilgisayar formatlama :o) gibi işleri severek özenerek bezenerek yaparım. Potansiyel müşterilerimin dikkatine...
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 19 YORUM YAPILMIŞ

  faruk 14 Kasım 2009 - 00:15

  bir sorum daha olacaktı vmware üzerine pfsense kurulu ben vmware üzerindeki lan bacağını gerçek makinenin 2. ethernet kartına nasıl atayabilirim
  yani vmware üzerine kurulu pfsense ye diğer kurulu fiziksel bilgisayarlarımı bağlamak istiyorum

  SBURÇ 10 Haziran 2010 - 19:55

  iyi günler hocam…http://forum.pfsense.org/index.php/topic,25860.0.html sitesindede sorunu açtım.ancak çözüme halen daha ulaşamadım.Hatta sistemi değiştim dekstoptaki sistemi  laptopla.ama gene olmadı bir ilgilenirmisiniz hocam?