• Bahattin Arıcı
  • 0 views
  • 21 Temmuz 2009
  • 1
  •  

pfsense openVPN – kullanıcı ayarları

Kullanıcı sertifikalarını oluşturduktan sonra işyerimize bağlanacak kişilerin bilgisayarlarında ayarları yapmaya sıra geldi. Bunun için kullanıcı tarafına openVPN programını kurmamız gerekmekte.  Nasıl kurulduğunu görmek için ilk yazımıza bakabilirsiniz.

pfsense-openvpn-kullanici-03

Bağlantı yapaacğımız bilgisayara openVPN programını kurduktan sonra ayarları yaptığımız yerdeki bahattin.ovpn, bahattin.key, bahattin.crt, ca.crt dosyalarını bu bilgisayardaki config klasörüne kopyalıyoruz.

pfsense-openvpn-kullanici-04

ovpn dosyamızın üzerinde sağa bastığımız zaman Start OpenVPN … düğmesine basınca bağlantımız başlamış olacak.

pfsense-openvpn-kullanici-05

Bağlantımız tamamlandığında en alttaki Completed yazısını gördüğümüzde bağlantımız sağlanmıştır. openVPN’in oluşturduğu ikinci ethernet kartımız ip aldı. 192.168.200.x iplerinden biri ona tahsis edildi. Ağdaki diğer makinelere bağlantı sağlayabiliyoruz.

Yazar: Bahattin Arıcı #administrator

1979 doğumluyum. Ortaokuldan beri bilgisayarla uğraşıyorum. Grafik, sunucu, donanım, overclock, pc modifikasyon, linux, network, web tasarım, programlama, bilgisayar formatlama :o) gibi işleri severek özenerek bezenerek yaparım. Potansiyel müşterilerimin dikkatine...
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 1 YORUM YAPILMIŞ

    Mustafa Gunay 01 Haziran 2010 - 15:26

    Ben client tarafında .opvn calistirdigimda TLS Error: TLS handshake failed ve  TLS Error: TLS key negotiation failed to occur within 60 seconds
    hatalarını alıyoruım nerde hata var cozemedim