• Bahattin Arıcı
 • 0 views
 • 29 Mayıs 2009
 • 4
 •  

FreeNAS sabit disk yapilandirmasi

FreeNAS dosya sunucumuzu yukledik, ağ yapılandırmamızı yaptık. Sıra geldi kurduğumuz diski yapılandırıp FreeNAS’a tanıtmaya.

Disk > Managemenet menüsüne giriyoruz.

freenas-disk-olusturma-01

Karşımıza sisteme yüklü olan disklerin yapılandırıldığı ve listelendiği menü geliyor. + resmine basarak mevcut diskimizi FreeNAS’a tanıtalım.

freenas-disk-olusturma-02

Benim diskim 2gb büyüklüğündeki diskti. Disk kısmından bunu seçiyorum.

Hard disk standby time kısmından diskin ne zaman uykuya dalacağını seçiyorum. herhangi bir işlem yapılmazsa disk kendini muhtemelen kapatacaktır. Böylece diskin kullanım ömrünü uzatmayı planlayabilirsiniz.

Advanced Power Management kısmı harcanan elektrikle ilgili kısım, burdan isterseniz az güç harcamayı; buna göre performansın düşmesini seçebilirsiniz. Ben yüksek performans yüksek enerji kullanımını seçtim.

Acoustic level diskin çıkardığı sesi ayarlamamızı seçiyor. Yine burda da yüksek performans için yüksek ses oluyor.

SMART özelliği disk hakkında FreeNAS bilgi alabiliyor. Bozulmaya yaklaştığı zaman disk bize uyarı vermeye başlayacak.

Preformatted file system ise eğer disk önceden formatlanmışsa burdan seçim yapıyoruz. Bizim diskimiz önceden formatlanmıştı. Sistem diski olduğu için FreeNAS kendisi kurulum yaparken formatlıyor. Bu yüzden biz de burdan UFS seçtik.

freenas-disk-olusturma-03

Add düğmesine bastıktan sonra önceki sayfa tekrar karşımıza geliyor. Fakat bu defa disk eklenmiş bir şekilde. FreeNAS’ın özelliği siz uygula demedikten sonra yapılan değişikliği onaylamaması.

Mecburen Apply changes “değişikliği uygula” düğmesine basıyoruz.

freenas-disk-olusturma-04

Uygula dedikten sonra eğer Status penceresi ONLINE ise disk eklemede bir sıkıntı çıkmamış demektir.

Linux sistemlerde bir diski veya aygıtı mount denilen bir nevi kısayol olarak belirttiğimiz noktalara bağlamak gerekiyor. Sırada bu işlem var.

Yazar: Bahattin Arıcı #administrator

1979 doğumluyum. Ortaokuldan beri bilgisayarla uğraşıyorum. Grafik, sunucu, donanım, overclock, pc modifikasyon, linux, network, web tasarım, programlama, bilgisayar formatlama :o) gibi işleri severek özenerek bezenerek yaparım. Potansiyel müşterilerimin dikkatine...
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 4 YORUM YAPILMIŞ

  yekimm 10 Mart 2010 - 13:38

  Disk yapılandırmasında, tek diski birden çok partition a ayırmak mumkun mudur? Orn: ad0 , ad1, ad2 gibi. Cunku 1 den fazla /mnt klasorunun altinda klasor olusutmak istiyorum. Sanirim bunun yoluda partititon dan geciyor. Saygilar..

  yusuf 04 Eylül 2010 - 16:13

  Ben 7.1 sürümünü kurdum, kurulum yaptığım diskin geri kalan boş alanını kullandırmıyor veya ben bulamadım, 40GB’lık diske ne yazıkki freenas kurulu. acaba kuraraken ayırılacak boyutu komple 40GB mı seçmeliyim? ( kendisi mütevasi olarak 128MB istesede 😀  )

  ahmet melih 02 Aralık 2010 - 16:18

  freenas a ext3 formatlı tamamen dolu bir harddiski ekleyebilirmiyiz.
  teşekkürler.

  Kamer Büyükdoğan 22 Ocak 2011 - 10:43

  Bahattin bey,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  Benim sorum şu olacak.
  Ben ofisimizde 2 tb lik 2 adet disk ile software raid- raid1 mirror yaptım. Performans gayet iyi. Fakat disklerden birinde herhangi bir bozulma olduğunda yapacağım işlemler nelerdir.
  Örneğin, diskin biri bozuldu. Sistem tek disk ile çalışır mı? Eğer çalışmazsa sağlam diskdeki verileri hangi yöntemle alabiliriz.
  Bu konular ile ilgili bizi aydınlatırsanız çok sevinirim.
  Saygılar sunar işlerinizde artan başarılar temenni ederim.