• Bahattin Arıcı
  • 0 views
  • 12 Haziran 2011
  • 1
  •  

freeNAS Raid yapılandırması

FreeNAS sistemimiz ile raid yapılandırması yapıyoruz. Bu konumuzda raid yapılarının çeşitleri hakkında detaylı bilgi olmayacak. Sadece bunu freeNAS sistemimizde nasıl oluşturuyoruz. Onu işleyeceğiz.

Sistemimizde CIFS servisinin açık olduğunu ve ayarlarının yapılı olduğundan emin olalım. Bu şekilde uzaktan paylaşımlarımızı görebilelim.

Storage menüsünden Active Volume sekmesine girdiğimizde şu an için herhangi bir disk gözükmüyor.

Create Volume düğmesi ile disklerimizi oluşturuyoruz.

Volume name ile raid dizisi için bir isim veriyoruz. Diskleri seçmeden burada raid ile ilgili bir seçenek çıkmıyor.

Diskleri seçtikten sonra raid seçenekleri altta gözüküyor. Buradaki;

RAID-Z: Raid5’i gösteriyor.

RAID-Z2: Raid 6’yı gösteriyor.

Filesystem type seçeneğinden dosya sistemini seçiyoruz. Add Volume ile raid dizisini oluşturuyoruz.

Raid dizisi listede gözüküyor.

Change permissions ile diskimizdeki diğer kullanıcılar için yazma hakkı verebiliriz. Böylece bağlanan kullanıcılar yazma hakkına sahip olur. Bunu parolalı paylaşım vermediğimiz durumlarda kullanılabiliriz.

Cihaza bağlanıp dosya kopyalayabiliyoruz.

Eğer raid yapılandırmasında bir sıkıntı olursa status ekranından bunu görebilirsiniz.

Yazar: Bahattin Arıcı #administrator

1979 doğumluyum. Ortaokuldan beri bilgisayarla uğraşıyorum. Grafik, sunucu, donanım, overclock, pc modifikasyon, linux, network, web tasarım, programlama, bilgisayar formatlama :o) gibi işleri severek özenerek bezenerek yaparım. Potansiyel müşterilerimin dikkatine...
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 1 YORUM YAPILMIŞ

    Mustafa Gunay 22 Mayıs 2012 - 14:40

    Hocam makaleleriniz cok guzel yalniz Freenas ixsystem tarafindan gelistiriliyor galiba bu nedenle ben eski freenas yeni adiyla nas4free kullanmaya devam ediyorum cunku freenas in sekil degisimiyle beraber stabilite sorunlari oldugunu cokmeler silinen volume dan sonra tekrar volume olusturamama v.s gibi bir cok hatayla karsilastim. Benim bu freenas hakkinda soyle bir derdim var ben zfs in nimetlerinden yararlanmak ve file server olarak kullanirken snapshot lar araciligi ile istedigim tarihe donusler yapmak istiyorum ancak aldigim snaphotlari dondugumde sonuc husran hic bir sey yok. bununla ilgili denemeleriniz oldu mu bu sekilde kullandiniz mi? Snapshot unix in en buyuk nimeti ve ben daha bu bolumu aktif kullanamadim bu konuda yardiminizi bekliyorum…saygilar