Yeniden Sizlerleyiz!

10.Yıl

 • Bahattin Arıcı
 • 7 views
 • Mayıs 29, 2011
 • 1
 • 2

freeNAS 8 – Servisleri Tanıma

freeNAS üzerinde servislerin tamamı kapalı olarak geliyor. Sunucumuzdaki paylaşımları görmek için bile bu servisleri başlatmamız gerekiyor. Services menüsüne girdiğimizde servislerin durumu hakkında liste çıkıyor.

İlk açılışta tamamı kapalı olarak geliyor.

OFF simgesi üzerine tıklattığınızda varolan ayarlarla servis çalışmaya başlıyor.

Yanındaki anahtar simgesine tıkladığınızda servis ile ilgili ayarları yapabilirsiniz.

Servisleri ufak başlıklar halinde tanıyalım.

AFP: Apple Filing Protocol, Mac sistemler için ağ üzerinde dosya paylaşım protokolü.

Active Directory: Win 2000, 2003, 2008 Server üzerindeki Active Directory sistemine bağlanmak için

CIFS: Common Internet File System, dosya ve yazıcılar için ağ paylaşım protokolü. Server Message Block (SMB) alt yapısını kullanır.

Dynamic DNS: ADSL modeminizdeki internet ipsi sabit değilse, DDNS servisi sağlayan sitelerden yararlanabilirsiniz. Buradan alacağınız hesapla ip adresiniz değişse bile aynı hesapla sunucunuza erişebilrisiniz.

FTP: Sunucunuzun internet üzerinden dosya almanıza ve sunucunuza dosya göndermeye yarayan servis.

LDAP: Lightweight Directory Access Protocol olarak geçen ağınızdaki tüm bağlı cihazları ortak veri tabanında tutmaya yarayan servistir.

NFS: Network File System, ağ dosya sistemi olarak geçer. Sunucuda paylaşımlarınızı istemci makinede sanki bir sürücü gibi gösterme işlerinde kullanılabilir.

SNMP: Simple Network Management Protocol, Basit Ağ Yönetimi Protokolü. Destekleyen tüm cihazlar, sunucu, switch, router, modemler hakkında bilgi alabilmenizi sağlayan protokol.

SSH: freenas sistemine uzaktan bağlanıp, bilgisayarınızdan dosyalara erişmenizi, konsol ekranını açmanızı sağlayan teknoloji.

TFTP: Destekleyen cihazlarda konfigurasyon dosyalarını yükleme ve yedek alma işlemlerini yapabileceğiniz teknoloji. Ağdan açılan terminaller, router, switch ayar dosyaları gibi.

iSCSI: Depolama cihazlarını TCP üzerinden bağlanabilmesini sağlar. Yani sizin sata kablo ile bağladığınızı iscsi ağdan gerçekleştirir.

 • Mayıs 29, 2011 tarihinde yazıldı.
 • 1 yorum yapıldı.
 • 2

Yazar: Bahattin Arıcı


Tüm Yazılarına Git

Yorumlar (1 Yorum)

 • Murat yazmış:

  Active directory baglarken seceneklerde en fazla server 2k3 goruyorum benim serverim 2008r2 ayrica forest ve domain function levelim de 2008r2 ve bir turlu baglayamadim ayrica dns kaydida olusturmak gerekiyor mu ?

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?