Yeniden Sizlerleyiz!

10.Yıl

 • Bahattin Arıcı
 • 7 views
 • Mayıs 24, 2011
 • 3
 • 1

freeNAS 8.0 Kurulumu

Uzun zamandır freeNAS ile ilgili yazımız yoktu. Bu yazımızda ve bunu takip eden yazılarımızda freeNAS’ın 8 sürümü ile ilgili yazılarımızı bulabilirsiniz. freeNAS’ı tekrar hatırlatacak olursak linux sistemli dosya sunucusu diyebiliriz. Sistem kaynaklarını çok az tüketen yönetimini tamamıyla uzaktan ve internet tarayıcısı ile yapabileceğiniz sunucu yazılımıdır.

freeNAS 0.8 sürümünden sonra 1 sürümüne geçmeden 8 sürümüne geçmiş. Bunu araştırmadım fakat freeBSD’nin 8 sürümüyle alakalı olduğunu tahmin ediyorum. Eski sürümlere göre biraz zorlasa da alışmak kolay olacak gibi. Bu yazımızda kurulumu göreceğiz.

www.freenas.org adresinden imaj dosyasını indirebiliriz.

İsterseniz i386 ile 32bitlik sürümü, amd64 ile 64 bitlik sürümü indirebilirsiniz.

İmaj dosyasını cd/dvd’ye kaydettikten sonra dosya sunucusu olarak belirlediğimiz bilgisayarımızı bu cd/dvd ile açıyoruz.

Install/Upgrade to hard drive/flash device, etc.

menüsü ile kuruluma başlıyoruz.

Benim kurulumumda tek disk vardı. Ben sistemi bu diske kuruyorum.

Anlayamadığım bir şekilde freeNAS 8 tek disk üzerine işletim sistemi ve verilerinizi bulundurmuyor. Önceki sürümlerde diskin ikinci bölümünü veriler için ayırabiliyorduk. Fakat bu sürümde bu kaldırılmış. Belki de usb, flash, cf kart, düşük kapasite hddler üzerine sistemin kurulmasını istiyor.

Gerçi düşündüğüm zaman işletim sistemi ve verilerin tek disk üzerinde olması bana da pek mantıklı gelmiyor. Neyse bu konuyu çözebilirsem sonraki yazılarımızda değiniriz.

“Disk üzerindeki tüm bilgiler, tüm bölümler silinecektir” mesajı ile uyarımızı alıyor. Yes ile devam ediyoruz.

Ekranın altında işletim sistemi için gerekli dosyaların diske kopyalanma yüzdesini görebiliriz. 100% olunca işlem bitiyor.

Sistem kurulumu bitti. CD/DVD’yi sistemden çıkartabiliriz.

Tekrar menüye döndüğümüzde

Reboot System

ile sunucumuzu yeniden başlatabiliriz.

Cihazımız yeniden başladığında freeNAS ile açılacaktır. Bundan sonraki yazımız ağ ayarlarını yapmakla ilgili olacaktır.

 • Mayıs 24, 2011 tarihinde yazıldı.
 • 3 yorum yapıldı.
 • 1

Yazar: Bahattin Arıcı


Tüm Yazılarına Git

Yorumlar (3 Yorum)

 • hasan yazmış:

  Merhaba Bahattin Bey, Freenas 8 ile ilgili bir bilgi arıyorum. TEK 1TB sata hard disk i olan bir pc ye Freenas 8 kurdum. Paylasim olusturmak icin Volumes eklemek istedigimde, pc de ikinci bir HDD olmadigindan listede bir secenek gorunmuyor, Freenas 0.7.1 de disk eklerken partition type da; MBR partition number de 2 yazinca , tek hdd olan pc lerde mount edebilecegimiz bir alan yapabiliyordum. Freeenas 8 de bu istedigimi nerden yapabilirim? İkinci bir sorum ise, diyelim ki; 900 gb lık bir alan ayirabildik, buna mesela samsung80 vs gibi mount edip, Paylasim olustururken film yazalim, birde oyun paylasim klasoru olustuurnca Film de olusturulanlar, oyunda da olusuyor, o ayırımı nerden yapabilirim, Yani benim istedigim, tek hdd olan 1 TB lik freenas 8 kurulu bilgisayarda, Oyun Film Muzik Gibi klasorler olusturup kullanmak istiyorum.. Yardımcı olur musunuz? tesekkurler

 • halil yazmış:

  merhabalar freenas ile ilgili sorum olacak freenas 0.7.2 sürümlerinde kurduktan ve arayüze bağlandıktan sonra arayüzde olan file manager kısmında usr/local/www içinde bulunan login_bg.png ve header_rlogo.png isimli dosyaları kendime göre değiştirip gui.css dosyasının içindede gerekli satırları düzelttip yeni dosyaları kaydedip logout yapıp yeniden login olduğumda istediğim resim geliyor fakat freenas ı reboot ettikten sonra nasıl oluyorsa yine kendi orjinal resmi geliyor bunu nasıl düzeltebilirim saygılar.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?