• Bahattin Arıcı
  • 0 views
  • 11 Kasım 2009
  • 0
  •  

debian MySQL MySQL administrator gui bağlantısı

Debian üzerine MySQL servisini kurduk. Servislerimiz problemsiz çalışıyor. Her an sunucu başında olmayacağımızı varsayarak MySQL işlemlerimizi kullandığımız farklı makinelerden yapmak için yönetim arayüzüne ihtiyacımız olacak. Farklı bir düşünce ile de; debian sistemimizde grafik arayüzü bulunmayacağını varsayarak zaman kaybetmek istemiyoruz. Sistemi grafik arayüzlü kendi notebooğumuzdan kontrol etmek istiyoruz.

debian-mysql-gui-01

Bunun için http://dev.mysql.com/downloads/gui-tools/5.0.html adresinden MySQL Administrator programını indiriyoruz. Bu MySQL sisteminin kendi yönetim arayüzü. Farklı kişi ve kurumların arayüzleri ve yönetim panelleri mevcut (HeidiSQL gibi).

Burdan Windows (x86) versiyonunu indiriyoruz. Pick a mirror bağlantısından karşımıza indirebileceğimiz farklı adresler çıkıyor. Bundan en hızlısını seçip dosyamızı indiriyoruz.

 debian-mysql-gui-02

Dosyamız indikten sonra çalıştırıyoruz. Karşımıza hoşgeldiniz penceresi çıkıyor. Next ile devam ediyoruz.

debian-mysql-gui-03

Kurulacak klasörü seçiyoruz.

debian-mysql-gui-04

Tam (complete) kurulumu seçiyoruz.

debian-mysql-gui-05

Kurulum bittikten sonra Başlat menüsünde MySQL alt başlığında kurulan programımızı görebilirsiniz. MySQL Administrator ile yönetim paneline geçiyoruz.

debian-mysql-gui-06

MySQL servisini ilk kurduğumuzda bu uyarıyı almamız normal. Çünkü şu anda MySQL dışarıdan bağlantıları güvenlik amacıyla kabul etmiyor.

Bundan sonraki yazımızda dışarıdan bağlantıları açıyoruz.

Yazar: Bahattin Arıcı #administrator

1979 doğumluyum. Ortaokuldan beri bilgisayarla uğraşıyorum. Grafik, sunucu, donanım, overclock, pc modifikasyon, linux, network, web tasarım, programlama, bilgisayar formatlama :o) gibi işleri severek özenerek bezenerek yaparım. Potansiyel müşterilerimin dikkatine...
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ