• Bahattin Arıcı
  • 0 views
  • 17 Ağustos 2009
  • 0
  •  

debian ethernet ayarları

Ethernet kart(ların)ın ayarlarını grafik ekranda yapabileceğiniz gibi konsoldan da yapabilirsiniz. Elle ip verebileceğiniz gibi bu işi dhcp’ye de bırakabilirsiniz.

debian-network-ayari-01

/etc/network/interfaces dosyasında kurulu ve tanınmış olan ethernet kartlarının ayarlarını bulunur.

debian-network-ayari-02

Yapılmış olan kurulumumuzda eth0 için dhcp servisi açılmış.

debian-network-ayari-03

Buradaki dhcp ifadesi yerine static yapıyoruz. Bu bizim ipleri elle vereceğimizi gösteriyor.

address ve netmask kısmıyla ağ adresini ve alt ağ adresini giriyoruz. Burada sizin ağınızdaki ip sistemine uygun ve boşta olan ip adresi belirlemeniz gerekir.

debian-network-ayari-04

ayrıca isterseniz internet çıkışı için herhangi bir ethernet kartına gateway ile ağ geçidi belirleyebilirsiniz. Tanıyamadığı ağ adresleri için buraya sorgu yapacak. Bu internete çıkabiliriz manasına geliyor.

debian-network-ayari-05

işlemlerimiz bitip kaydettikten sonra /etc/init.d/networking restart komutunu verdiğimizde ağ servisini kapatıp tekrar açıyor. Yaptığımız değişiklikler aktif oluyor. ifconfig komutuyla verdiğimiz ipleri görebiliriz.

Yazar: Bahattin Arıcı #administrator

1979 doğumluyum. Ortaokuldan beri bilgisayarla uğraşıyorum. Grafik, sunucu, donanım, overclock, pc modifikasyon, linux, network, web tasarım, programlama, bilgisayar formatlama :o) gibi işleri severek özenerek bezenerek yaparım. Potansiyel müşterilerimin dikkatine...
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ