• Bahattin Arıcı
 • 0 views
 • 16 Mayıs 2011
 • 3
 •  

Kasa Küçültme – Küçümen – #1

Sitemizde uzun süredir yapmayı planladığımız modifiye bölümüyle karşınızdayız. Sitemizde bu konu ile ilgili yazı olmasını uzun süredir planlıyoruz. Fakat yapılan çalışmalar uzun sürdüğü için bazen sadece bu konuya yoğunlaşmak gerekiyor. Bu yazımızda elimizde bulunan atx kasamızı biraz daha küçültüyoruz. Hem yerden tasarruf sağlamak hem de biraz daha taşınabilir olmasını sağlayabiliriz.

Kullandığımız kasa boyutlarına bakıldığı zaman mini atx kasa boyutlarında. Zaten ufak.

Kasaya yandan baktığımızda ise neden mini atx boyutlarında olduğu daha belli oluyor. Güç kaynağı işlemci üzerine gelecek şekilde yerleştiriliyor.  Midi tower kasalarda güç kaynağı üstte yerleştirilmişken bunda işlemci üzerine yerleştirilmiş. Bu bile bunu normal kasalardan daha alçak yapıyor.

Fotoğrafa bakınca şöyle düşünülebilir. Eğer ben mini atx anakart kullanıyorsam kasanın alt tarafı boş kalıyor. Burayı yok etmek güzel olurdu. Diğer düşünce de; ben tek optik cihaz ve disk bağlayacaksam ön tarafın çok uzun olduğu olabilir. Bunu da düşünebiliriz.

Burada güç kaynağının yerleşimini daha iyi görebilirsiniz.

Kasayı kesip biçmeye başladığımız zaman detayları farklı konular olarak ele alabiliriz. Kasanın parçaları fazla olduğu için yaptığım işin adımları da fazla oluyor. Kasanın ilk hali ile ilgil fotoğrafları daha sonra güncelleyebiliriz.

Bundan sonraki yazılarımızda kasanın yapım aşamalarını bulabileceksiniz.

Yazar: Bahattin Arıcı #administrator

1979 doğumluyum. Ortaokuldan beri bilgisayarla uğraşıyorum. Grafik, sunucu, donanım, overclock, pc modifikasyon, linux, network, web tasarım, programlama, bilgisayar formatlama :o) gibi işleri severek özenerek bezenerek yaparım. Potansiyel müşterilerimin dikkatine...
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 3 YORUM YAPILMIŞ

  İsmail ARICI 20 Mayıs 2011 - 01:20

  küçümen’i sabırsızlıkla bekliyorum bu çalışmada yanında değildim ama sonraki modifiye çalışmalarını umarım birlikte yaparız…

  anakin 23 Mayıs 2011 - 01:39

  bence hiç olmamış ben okasaya üç anakart daha yerleştiririm ben yaptım tam anakartın çapında ,yüksekligi 20 cm ben halen büyük oldu diyorum buna seninki benim kasanın yanında devgibi duruyor 🙂

  Bahattin Arıcı 23 Mayıs 2011 - 16:06

  Dün akşam gezerken
  http://forums.bit-tech.net/showthread.php?t=204602
  bunu buldum. Devam ediyor hala.

  Aslında bu biraz zevk meselesi. Büyük bir kasa olup şekilli, gösterişli birşey mi olsun. Yoksa masada duran ufak tefek, yer kaplamayan bişey mi?